Generiske lægemidler


Amgros har til opgave at sikre, at vi som samfund køber de rigtige lægemidler til den rigtige pris. Det gør vi ved at sende lægemidlerne i udbud. Det bidrager til en sund konkurrence. Vi tilrettelægger vores udbud, så de både tilgodeser sygehusenes behov og er attraktive for leverandørerne.

Lægemidler på sygehusapotek

Fotograf: Anne-Li Engström

Amgros’ kerneopgave er at sikre sund konkurrence på lægemidler. Når patentet på et lægemiddel ophører, og generiske eller biosimilære alternativer kommer på markedet, løser Amgros denne opgave via udbud. På den måde kan vi være med til at sikre, at det offentlige danske sundhedsvæsen får de rette lægemidler til fornuftig pris.

Vi løser i praksis opgaven ved at planlægge og gennemføre udbud på lægemidlerne. På vegne af regionerne. Det gør vi for at dække sygehusenes behov, men også for at skabe de bedst mulige betingelser for leverandørerne til det danske marked.

Generiske lægemidler er lovlige kopier af det originale lægemiddel, produceret efter patentets udløb. Generisk medicin indeholder det samme indholdsstof som det originale lægemiddel.

Et biologisk lægemiddel er dannet af en levende organisme. Et biosimilært lægemiddel er et biologisk lægemiddel, der svarer til et eksisterende biologiske lægemiddel ("referencelægemidlet"). Biosimilære lægemidler er ikke det samme som generiske lægemidler. Læs mere på pro.medicin.dk

UDBUDSFORRETNINGEN

Alle vores udbud er reguleret af EU’s udbudsdirektiv og den danske udbudslov. EU’s tærskelværdi på varekøb er cirka 1,6 millioner kroner. For at sikre konkurrencedygtige priser følger Amgros et princip om at udbyde alle indkøb, der overstiger en samlet værdi af 800.000 kroner.

Vi bestræber os på at lave aftaler, der varer et år med mulighed for forlængelse. Halvdelen af vores aftaler træder i kraft den 1. april og udløber den 31. marts det efterfølgende år. Den anden halvdel af vores aftaler følger Medicinrådets processer.

AMGROS’ UDBUDSSYSTEM

Leverandører afgiver tilbud på lægemidler gennem Amgros’ elektroniske udbudssystem, der sammen med udbudsmaterialet integrerer de juridiske krav til offentlige udbud. Det sikrer leverandørerne gennemsigtighed og ligebehandling.

Udbudssystemet giver nem og hurtig adgang til alle informationer om udbuddene, tidsfrister med mere. Alle spørgsmål fra leverandørerne - og Amgros' svar – offentliggør vi på udbudssystemets hjemmeside. Vi sikrer, at alle henvendelser er anonyme.

Der er altså kun er ét sted, hvor leverandørerne skal afgive tilbud, og hvor de kan holde sig orienteret om igangværende udbud samt spørgsmål og svar til udbuddene.

Alle informationer fra leverandøren bliver sendt til Amgros via en sikker internetforbindelse. Det giver tryghed for alle parter.

Amgros har først adgang til indkomne tilbud, efter at tilbudsfristen er udløbet.

Du kan læse mere om, hvordan du bliver oprettet som bruger på Leverandør- og Udbudsportalen her.

OPTIMERING AF UDBUD

Vi er i løbende dialog med både den enkelte leverandør og brancheforeningerne. Sammen drøfter vi forskellige aspekter af vores udbudsproces, så vi kan optimere den yderligere. Det er både i vores og leverandørernes interesse, at udbuddene overholder loven og er lette og attraktive at deltage i.

Vi har udarbejdet et katalog over de mest anvendte aftaletyper. Kataloget skal være med til at understøtte leverandørernes dialog med Amgros. Kataloget skal også tjene som inspiration til at finde fælles løsninger, der vil sikre lægemiddelforsyningen i Danmark på kort og lang sigt. Samtidig med, at vi har miljø og bæredygtighed for øje.

Se katalog over aftaletyper her.

Vi underviser også nye leverandører i vores udbudssystem. På den måde bliver leverandørerne fortrolige med systemet, og vi opnår en smidigere udbudsproces.


Video om udbud

I denne video kan du få mere at vide om vores udbudsprocesser. Videoen er 6:37 minutter lang.

Videoen fortæller blandt andet om krav fra EU til udbuddene, vores udbudsprincipper, rammeaftaler, vinderprincipper, særlige virkemidler for at sikre forsyningen af lægemidler og bagatelkøb.

Udbudsprocessen følger oftest et årshjul. Og til slut i videoen får du et indblik i, hvordan processen for udbud foregår i praksis.

Læs mere

Generiske og biosimilære lægemidler

Nye lægemidler og forhandling

Hvis et nyt lægemiddel skal komme i betragtning som standardbehandling på de offentlige danske sygehuse, skal leverandøren ansøge Medicinrådet om at vurdere og eventuelt anbefale det.

LÆS MERE
Generiske og biosimilære lægemidler

Analog konkurrence

Medicinrådet kan vurdere flere lægemidler inden for samme terapiområde, og dermed udarbejde en behandlingsvejledning og tilhørende lægemiddelrekommandation.

LÆS MERE
Generiske og biosimilære lægemidler

Effektive skift af lægemidler

Amgros er i tæt samarbejde med regionerne – sygehusapoteker, lægemiddelkomiteer og kliniske farmaceuter - med til at sikre, at nye lægemidler kommer hurtigt i brug som standardbehandling på sygehusene og dermed hurtigt ud til patienterne. Sammen sikrer vi også, at regionerne så hurtigt som muligt kan opnå besparelserne ved, at lægemidler har været igennem vores udbudsproces.

LÆS MERE